Szolgaltatasok.com Új szolgáltatás hozzáadása Kapcsolat
Szolgáltatás keresése:
Népszerű városok
Budapest  Debrecen  Pécs  Győr  Miskolc  Székesfehérvár  Szeged  Siófok  Kecskemét  Nyíregyháza  Szombathely  Budaörs  Tatabánya  Érd  Eger  Veszprém  Dunaújváros  Zalaegerszeg  Kaposvár  Békéscsaba 
1014 Budapest , Országház U. 30.

Mta Politikai Tudományok Intézete térkép

Mta Politikai Tudományok Intézete


Telefon: 1/224-6700 1/224-6726

  

Weboldal (mta.hu)


Email cím: [javascript protected email address]




Már az 1791. évi országgyűlés is felvette programjába egy tudományos akadémia felállítását, ám az ötlet csak 34 évvel később valósulhatott meg. Az 1825-os Országgyűlésen Felsőbüki Nagy Pál beszédének hatására Széchenyi István szót kért, és „a nemzetiség és nyelv erősítése, terjesztése és pallérozása szent céljára” felajánlotta minden jószágának egyévi jövedelmét – amelyet 60 ezer forintban állapított meg - a Magyar Tudós Társaság létrehozására. Beszédének hatására Vay Ábrahám, Andrássy György gróf, Károlyi György gróf és még sokan mások ajánlatot tettek, majd három héttel később az alapítók az alakítandó tudós társaság tervét is elkészítették.


Szolgáltatás kategóriái

Egyéb  

Hasonló szolgáltatások

Az MTA hírei Az MTA hírei A tudomány világából Magyar tudományosság külföldön Archívum Tudományos osztályok I. Nyelv- és Irodalomtudományok Osztálya II. Filozófiai és Történettudományok Osztálya III. Matematikai Tudományok Osztálya IV. Agrártudományok Osztálya V. Orvosi Tudományok Osztálya VI. Műszaki Tudományok Osztálya VII. Kémiai Tudományok Osztálya VIII. Biológiai Tudományok Osztálya IX. Gazdaság- és Jogtudományok Osztálya X. Földtudományok Osztálya XI. Fizikai Tudományok Osztálya Az MTA kutatóhálózata Az MTA kutatóintézet-hálózata Támogatott Kutatócsoportok Irodája Az MTA kutatóhálózatának eredményei A tudomány hírei Kapcsolat Oldaltérkép

A tudománydiplomácia hírei Újabb magyar kutatók az EASAC munkacsoportjaiban Az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC) május 10. és 11. között Dublinban, a Királyi Ír Akadémián tartott tudományos tanácskozást, amelyen Pálinkás József, az MTA elnöke képviselte hazánkat. Idén két, újonnan alakuló EASAC-munkacsoport is magyar kutatót választott a tagjai sorába.

„Szabad hozzáférésűvé kell tenni a tudományos folyóiratokat” – tolmácsolta az MTA elnöke a Science Europe brüsszeli közgyűlésének legfontosabb üzenetét. Pálinkás József, aki a szervezet igazgatótanácsának tagja, elmondta: az ülésen egyhangú döntés született arról, hogy a közelmúltban jelentősen megnövekedett előfizetési díjak helyett új modellt kell találni a tudományos szaklapok finanszírozására.
21 új támogatott kutatócsoport kezdi meg működését tíz egyetemen

Nyilvánosságra hozták a 2012. évi, az MTA által támogatott, egyetemeken működő kutatócsoportok pályázatán indulók nyerteseit. 2012. július 1-jétől 21 új kutatócsoport összesen tíz egyetemen kezdi meg működését együttvéve 600 millió forint költségvetéssel: nyolc a matematikai és természettudományok, nyolc az élettudományok, öt a humán- és társadalomtudományok területén.
Átvette az Abel-díjat Szemerédi Endre akadémikus

Ünnepélyes keretek között, őfelsége V. Harald norvég király adta át kedden délután Oslóban a magyar tudósnak a matematikai problémák megoldását, új technikák és alaptételek kidolgozását, valamint új kutatási területek megalapozását jutalmazó elismerést. A matematikai Nobel-díjként emlegetett Abel-díj kitüntetettje előtt a skandináv fővárosban háromnapos ünnepségsorozattal tisztelegnek.
Straub-napok Szegeden

A Magyar Tudományos Akadémia Szegedi Biológiai Kutatóközpontjának elmúlt évi eredményeiről, valamint a növénybiológia új irányairól tanácskoznak szerdától az akadémiai intézet Straub-napok elnevezésű rendezvényén. A szegedi programsorozat keretében elhangzó 28 előadás átfogó képet nyújt az MTA SZBK tudományos tevékenységéről.
Növénynemesítés a jövő generációjáért

A növénynemesítők előtt álló feladatokat, valamint a legújabb kutatási eredményeket ismerheti meg annak a négynapos nemzetközi konferenciának 48 országból érkezett, több mint 370 résztvevője, amelyet a tudományág legkiválóbb európai szakembereit tömörítő szervezet, az EUCARPIA rendez a Magyar Tudományos Akadémia székházában.

Keresés Hírekben Az mta.hu tartalmában MTA tagok között Tudós adattárban Küldés

Izgalmas tudomány – véget ért az akadémiai vetélkedő

A CERN genfi központjába utazhatnak a Magyar Tudományos Akadémia, valamint a népszerű tudományos híradó, a Delta közös vetélkedősorozatán győztes csapat tagjai. A nagy érdeklődéssel kísért programban a versenyzőket az MTA Lendület programjának fiatal kiválóságai kalauzolták hétről hétre a tudomány világában, és adták fel a kutatási témáikhoz kapcsolódó feladványokat.
Tovább

Tagjai közé választotta Lovász Lászlót az amerikai Nemzeti Tudományos Akadémia

A Magyar Tudományos Akadémia rendes tagját, Lovász László matematikust is felvette tagjai közé az Egyesült Államok Nemzeti Tudományos Akadémiája (National Academy of Sciences). Az 1863-ban alapított szervezetnek rajta kívül több magyar tagja is van, például a szintén matematikus Szemerédi Endre, az Abel-díj idei kitüntetettje.
Tovább

Nemzetközi összefogás a reformáció kutatására

A reformáció magyar történeti és kulturális vonatkozásait, és a majd ötszáz évvel ezelőtti történelmi esemény hazai kutatásának hagyományát vizsgálják az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpontjának kutatói annak a programnak a keretében, amelyet a hollandiai székhelyű Refo500 Alapítvány kezdeményezésére indítottak el. A kutatásban világszerte több mint 90 egyházi, felsőoktatási, tudományos és kulturális intézmény vesz részt.
Tovább

Átadták az MTA Matematikai Tudományok Osztályának díjait

Az MTA Matematikai Tudományok Osztálya négy különböző, pénzjutalommal is járó díjjal ismeri el a fiatal, 40 év alatti, tehetséges magyar matematikusok munkáját. Idén az Akadémia 183. közgyűléséhez kapcsolódóan Pálfy Péter Pál akadémikus három díjat osztott ki kiemelkedő teljesítményt nyújtó matematikusoknak. Az ünnepélyes díjátadót követő szakmai előadásokban a nagyméretű adatok és hálózatok kezelésének matematikai vonatkozásait mutatták be.
Tovább

Fókuszban a fehérjék vizsgálata

A fehérjekutatás múltjáról és jelenlegi helyzetéről tanácskoztak a Biológiai Tudományok Osztálya tudományos ülésének résztvevői. A fehérjék „lélektana”: rend a lelke mindennek? című rendezvényen a felkért előadók a szerves molekulák világába kalauzolták el az érdeklődőket.
Tovább

Pálinkás József méltatta a húszéves Ericsson–BME-beruházást

Húszéves fennállását ünnepli idén a BME Nagysebességű Hálózatok Laboratóriuma, amelyet az Ericsson Magyarország az egyetemmel közösen hozott létre 1992-ben. A tudományos kompetencia-központ a vállalat kutatási világhálózatának első magyarországi intézményeként alakult. Az ünnepélyes eseményen Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia elnöke is részt vett.
Tovább

Tudomány és oktatás a változó világban

A megértésen alapuló s így biztos tudás, valamint az ismeretek és készségek közötti helyes arány megtalálásának jelentőségét hangsúlyozták az MTA Közoktatási Elnöki Bizottsága által a Magyar Tudományos Akadémián megrendezett, „A tudományosan megalapozott tanárképzés felé” című nemzetközi tudományos konferencia előadói.
Tovább

Előző hónap Következő hónap 2012. május

Az MTA a sajtóban Dobozy Attila akadémikus: Óvjuk bőrünket, s megvéd bennünket!
szegedma.hu Áder János köztársasági elnök levele Szemerédi Endre matematikus professzornak az Abel-díj átvétele alkalmából
MTI Költségvetési támogatással valósul meg a CERN budapesti adatközpontja
MTI Az erdészek száz évre előre gondolkodnak
PécsiNapilap.hu Ökológiai szentélyek
Élet és Tudomány

Népszerű szolgáltatások
Építőipar  orvos  vendéglátás  Szolgáltatás  étterem  fogászat  fogorvos  Kereskedelem  fogorvosi rendelő  Hotel / Panzió / Szállás  Egyéb  Étterem / Pub / Söröző  háziorvos  gyártás  Oktatás  fodrászat  Ipar  szerviz  hajápolás  kozmetika