STRATÉGIAI és KÖZSZOLGÁLTATÓ TÁRSASÁGOK
ORSZÁGOS SZÖVETSÉGE Budapest 1023 Bécsi út 3-5. III. em. 24.
Tel: 4380-836, Fax: 326-0315
web: http://www.stratosz.hu ;
A közszolgálat területén mûködõ intézetek és vállalatok munkájának minõsége és hatékonysága alapvetõen befolyásolja az egész gazdaság mûködését, a versenyszféra sikerét, az emberek életét. CEEP
ALAPÍTÁS, KIBONTAKOZÁS
A STRATOSZ Stratégiai és Közszolgáltató Társaságok Országos Szövetsége néven 1994-ben alakult meg (kapott bírósági bejegyzést), mint a stratégiai jelentõségû és közszolgáltató vállalatok (távközlés, közúti és vasúti közlekedés, energia, vízgazdálkodás, média, stb.) országos gazdasági érdekképviselete.
A STRATOSZ létrehozását az tette idõszerûvé és szükségessé, hogy az ország gazdasági életében meghatározó szerepet játszó vállalatok nem rendelkeztek megfelelõ képviselettel az akkor mûködõ Érdekegyeztetõ Tanácsban, az ÉT-ben. A STRATOSZ megalakulásának társadalmi körülményei miatt, helyi (megyei) szervezetek nélkül, országos hatáskörû szövetségként jött létre és mûködését (vagyon és egyéb forrás hiányában) kizárólag a tagok finanszírozták. A megalakulást követõ években a tagvállalatok száma jóval meghaladta a százat és az általuk foglalkoztatott dolgozók száma megközelítette a 750 ezret. A Szövetség számos kisebb vállalat mellett szervezetébe tömörítve a legnagyobb magyar vállalatokat, gyakorlatilag az infrastruktúrát képviselõ legerõsebb munkaadói szövetség lett, ennek ellenére még évekig nem tudott bejutni az ÉT-be. A STRATOSZ mûködését jelentõsen nehezítette, hogy mint olyan szervezet, amely nem tagja az ÉT-nek, csak közvetetten vehetett részt a gazdasági döntések alakításában és nem kapta meg azokat a pénzügyi támogatásokat sem, amiket az ÉT tagjai éveken keresztül élveztek. A Szövetség mûködésének elsõ éveiben az ÉT-be történõ bekerülést célzó küzdelem mellett alapvetõen belsõ szervezetének kiépítésével és a regionális szintû szervezeti rendszerének kialakításával foglalkozott. A Szövetség hazai kiszorítottságát azzal igyekezett ellensúlyozni, hogy korán megkezdte nemzetközi kapcsolatainak kiépítését, mindenek elõtt a CEEP-vel, a közszolgáltató vállalatok európai szintû, nemzetközi szövetségével, amelynek hamarosan társult tagja lett, megelõzve ezzel minden jelölt ország munkaadói szövetséget.
A STRATOSZ életében jelentõs változást hozott az 1999-es év, amikor az ÉT átalakításra került és ennek kapcsán a STRATOSZ teljes jogú tagjává vált a megalakult új Országos Munkaügyi Tanácsnak (OMT), a Gazdasági Tanácsnak és az érdekegyeztetés többi fórumának. A STRATOSZ aktív kezdeményezései és jelentõs potenciálja által az OMT-ben hamarosan elismert tényezõ lett. A STRATOSZ az érdekegyeztetés teljes jogú tagjává válása óta rendszeresen részt vesz és sok tekintetben kezdeményezõ szerepet vállal nem csak a munkaadói oldal, hanem annak szakbizottságainak munkájában is.
1999-ben a STRATOSZ közgyûlése új, modern alapszabályt fogadott el és új alapokra helyezte a szervezet belsõ mûködési rendjét is, melynek lényege az érdekegyeztetés mellett a tagvállalatok munkájának közvetlen, aktív támogatása.
A STRATOSZ jelentõs nemzetközi tapasztalatai alapján felismerve, hogy a munkaadói szövetségeknek az európai integráció során jelentõs további tömörülésen kell átesniük, 2000-ben együttmûködési megállapodást kötött a VOSZ-szal, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségével, melynek értelmében a két munkaadói szövetség kölcsönösen belépett egymás szervezetébe és tagként részt vesznek egymás munkájában. Az együttmûködés elsõ eredményeként közös székhely alakult ki, és napi egyeztetés folyik a közös fellépés érdekében az érdekképviselet minden területén.
Ezzel a csatlakozásokkal a STRATOSZ jelentõsen növelte mûködési hatékonyságát és az ország legnagyobb és legtámogatottabb munkaadói szövetségrendszerét tudhatja maga mellett. Az említett jelentõs, közvetlen vállalkozási reprezentáción túl 2001-ben belépett a Szövetség tagjai közé a TÖOSZ és Kistelepülési Önkormányzatok Országos Érdekképviseleti Szövetsége is.
A STRATOSZ 2001-ben átvette az MMNSZ soros elnökségi és titkársági feladatait és ez által további jelentõs szerephez jutott a magyar munkaadói szövetségek nemzetközi tevékenységének szervezésében.
A STRATOSZ, az ország legfiatalabb, de tagvállalatinak jelentõsége és gazdasági súlya alapján egyik legjelentõsebb munkaadói szövetsége.
; A STRATOSZ VÍZIÓJA, KÜLDETÉSE, TÖREKVÉSEI
A STRATOSZ meggyõzõdéssel vallja, hogy a szövetségbe tömörült közszolgáltató vállalatok és intézmények szervezett együttmûködéssel olyan erõt képviselnek, mely országos szintû döntések esetén megkerülhetetlen tényezõje a magyar gazdaságnak.
A STRATOSZ megtisztelõ küldetésének tartja, hogy magas színvonalon irányítsa, szervezze a közszolgáltatásban mûködõ, vállalatok és intézmények hazai és nemzetközi érdekegyeztetõ, érdekvédõ tevékenységét.
A STRATOSZ arra törekszik, hogy aktív, kezdeményezõ szerepet töltsön be a hazai és a nemzetközi Társadalmi Párbeszéd fórumaiban.
A STRATOSZ arra törekszik, hogy összekötõ kapocs legyen a tagvállalatai, a kormányzati és a civil szféra szervezetei és intézményei között.
A STRATOSZ SZERVEZETE ÉS TOVÁBBI SZERVEZÕDÉSI TERÜLETEI
A STRATOSZ jelenleg alapvetõen országos szervezõdés szerint mûködik, de megújult formában folytatja - a korábban megkezdett - regionális és szakmai szervezeteinek kiépítését, igazodva a VOSZ- körzeti és ágazati szervezeteihez.
A STRATOSZ-ban a belépett gazdálkodó szervezetek tagsági viszonya közvetlenül az országos szövetségben jön létre, és késõbb kerül meghatározásra, hogy a tag mely megyei, vagy szakmai szervezet(ek)hez kíván tartozni.
A STRATOSZ NEMZETGAZDASÁGI ÁGAZATAI
Nemzetgazdasági ágak
%-os megoszlás
Közlekedés (általános) 6 Vasúti közlekedés 15 Légi közlekedés 1 Vízi közlekedés, vízellátás 1 Távközlés és informatika 20 Média (rádió és televízió) 6 Energia 6 Elektromosság 2 Közúti közlekedés 15 Mezõgazdaság 5 Posta 18 Önkormányzatok 5
A STRATOSZ-nak jelenleg 3 tagszövetsége és 36 gazdálkodó tagszervezete van. Foglalkoztatottak becsült száma: nemzeti aktív keresok: 18% Nettó becsült árbevétel: hozzájárulás aránya a nemzeti össztermékhez: 38%
; A STRATOSZ FÕBB HAZAI KAPCSOLATAI, TEVÉKENYSÉGEI ÉS SZOLGÁLTATÁSAI
FÕBB HAZAI KAPCSOLATOK
A STRATOSZ hazai kapcsolataiban arra törekszik, hogy aktív, kezdeményezõ szerepet töltsön be a Társadalmi Párbeszéd és az érdekegyeztetés minél több fórumában, és összekötõ kapocs legyen a tagvállalatai, a kormányzati és a civil szféra szervezetei és intézményei között. A STRATOSZ hazai kapcsolataiban az alábbi szervezetekkel kialakított kapcsolatait tekinti kiemelten fontosnak:
OÉT OÉT SZAKBIZOTTSÁGAI OÉT SZOCIÁLIS PARTNEREI GAZDASÁGI ÉS SZOCIÁLIS TANÁCS PARLAMENTI SZAKBIZOTTSÁGOK
FÕBB TEVÉKENYSÉGEK ÉS SZOLGÁLTATÁSOK
A közszolgálat területén mûködõ intézetek és gazdálkodó szervezetek érdekeinek összehangolása, és azok következetés hirdetése, képviselete a hazai és nemzetközi fórumokon, A közszolgálatot érintõ legfontosabb információk alapján tájékoztató anyagok készítése és elõadások szervezése a tagvállatok számára, A tagvállalatok segítése az Információs Társadalom, az EU integráció, és a globalizáció várható vállalati hatásaira történõ felkészülésben, A tagvállalatok segítése hazai és nemzetközi kapcsolataik építésében és hasznosításában, Vezetõi és szakértõi találkozok szervezése,
A STRATOSZ NEMZETKÖZI KAPCSOLATAI ÉS TEVÉKENYSÉGE
A STRATOSZ tagvállalatainak többsége mindennapi gazdasági tevékenységében (út, vízhálózat, távközlés, személy- és teherszállítás, stb.) rendszeres nemzetközi együttmûködést tart fenn, ami az Európai Integráció során tovább bõvül.
A STRATOSZ kiemelt feladatának tekinti, hogy érdekegyeztetõ és érdekképviseleti tevékenységét nemzetközi kapcsolataiban egyre magasabb szinten lássa el, ezért lehetõségeihez mérten minél több nemzetközi érdekegyeztetési fórum munkájába kíván bekapcsolódni.
A STRATOSZ jelenlegi fõbb nemzetközi kapcsolatai:
A) A STRATOSZ kapcsolata a CEEP -vel
A CEEP egyre több önkormányzati szövetséget von be munkájába.
B) ILO (International Labour Organisation)
A STRATOSZ, mint megfigyelõ már több éve bekapcsolódott a Nemzetközi Munkaügyi Szervezet munkájába, ahol alapvetõen a munka világával kapcsolatos kérdések megoldásához lehet nemzetközi háttértámogatást kapni.
A STRATOSZ az utóbbi évben több ILO tanácskozáson vett részt, ahol elsõsorban nemzetközi kapcsolatainak építését tekintette célnak.
C) A STRATOSZ igyekszik szoros kapcsolatot kialakítani az EU tagországok szociális partnereivel.
A STRATOSZ nemzetközi tevékenységének fõbb területei
A STRATOSZ rendszeresen elõadásokat tart a nemzetközi szervezetek rendezvényein abból a célból, hogy tagvállalatainak érdekeit nemzetközi szinten is megismertesse, és azokhoz támogatást szerezzen. A STRATOSZ rendszeresen bekapcsolódik a nemzetközi szervezetek által készített elõterjesztések, nyilatkozatok és más anyagok véleményezésébe abból a célból, hogy ezek által is új ismereteket szerezzen. A STRATOSZ képviselõi különbözõ alkalmi és tartós tisztségeket vállalnak a nemzetközi szervezetek rendezvényein, hogy ez által is információkat adjon és kapjon. ;
A STRATOSZ, fiatal, fejlõdés-orientált, nyitott munkaadói szövetség, mely várja minden közszolgáltatást nyújtó intézmény és gazdálkodó szervezet csatlakozását.
;
vissza az lap tetejére
vissza az elõzõ lapra
;
[email protected] | Minden jog fenntartva © 2003