4030 Debrecen, Mikepércsi Út 65. Fsz. 4.
Magyar Terápiás És Segítőkutyás Szövetség Egyesület térkép
Magyar Terápiás És Segítőkutyás Szövetség Egyesület
Telefon: +36 30 307-8714
Weboldal (matesze.hu)
Email cím: [javascript protected email address]
A Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetséget (MATESZE) 2006-ban azzal a céllal hoztuk létre, hogy érdekvédelmi és szakmai „ernyőszervezetként” összefogja azokat a civil kezdeményezéseket, melyek segítő kutyák képzésével és rászorultakhoz való eljuttatásával foglalkoznak.
A MATESZE alapító tagjai a Kutyával az Emberért Alapítvány (www.kea-net.hu) a Négylábúak az Emberért Közhasznú Alapítvány (www.neka.atw.hu) és a PACSI Alapítvány (www.pacsi.hu) voltak. 2010-től, az éves közgyűlés jóváhagyásával teljes jogú tagként csatlakozott a szervezethez az AURA Segítőkutya Alapítvány (www.segitokutya.hu) és a SANSZ Alapítvány (www.sanszalapitvany.hu).
Elsődleges célunk, hogy a szakmai standardok kidolgozásával és érvényesítésével (mely egyaránt vonatkozik a speciális segítő kutyák képzésére, vizsgáztatására és a kutyakiképzők továbbképzésének biztosítására) olyan egységes szakmai hátteret alakítsunk ki, amely biztosítéka lehet annak, hogy a társadalom elfogadja a kutyát, mint „rehabilitációs eszközt”, hogy azok valóban jó hatásfokkal és széles körű elfogadásra találva fejthessék ki a fogyatékos-rehabilitáció területén munkájukat.
E cél érdekében kifejtett tevékenységünk egyik lényeges pontja, hogy 2008-ban tagszervezeteink, valamint az ELTE Etológia Tanszék és az MTA Pszichológiai Kutatóintézetének munkatársai bevonásával kidolgoztunk a segítő kutyák kiképzői számára egy olyan oktatási anyagot, melyet a Felnőttképzési Akkreditációs Bizottsághoz benyújtva 2009-ben OKJ-s képzéssé minősítettek. Ez tartalmazza a terápiás-, mozgássérült-segítő-, jelző-, vakvezető- és habilitációs kutyák kiképzői számára a szükségesnek tartott elméleti és gyakorlati ismereteket, a hozzá tartozó modulokkal, modulfüzetekkel, előzetes tudásfelmérőkkel, modulzárókkal és szakmai- és vizsgakövetelményekkel együtt.
A MATESZE képviselői szakmai találkozók és egyeztetések során tevékenyen részt vettek a segítőkutyák képzésének és alkalmazásának szabályairól szóló 27/2009 (XII 3) SZMM rendelet szövegezésének kialakításában is. A rendelethez kapcsolódóan szervezetünk részletesen kidolgozta a különböző típusú segítőkutyák vizsgaszabályzatát és vizsgák eljárásrendjét. E dokumentum létrehozását széles körű szakmai egyeztetés előzte meg, melyben a MATESZE valamennyi magyarországi segítőkutyás szervezetet egyeztetésre hívott. Az ebben az eljárásban kidolgozott vizsgaszabályzat- és eljárásrend jelenleg a szervezeti és működési szabályzatunk részét képezi.
A MATESZE, miután 2010 tavaszán megnyerte a 27/2009 (XII 3) SZMM rendeletben meghatározott „közreműködő szervezeti” feladatok ellátására kiírt pályázatot, létrehozta a www.matesze.hu honlapot, amellyel azt szeretnénk elérni, hogy gyorsan és egyszerűen lehetővé váljon bárki számára hogy az ország bármely pontjáról információkhoz jusson illetve ügyeket intézzen a segítőkutyákkal kapcsolatosan (egyedi azonosítás, vizsgaszervezés, oktatás, jogsértések bejelentése stb.)
Szolgáltatás kategóriái
Alapítványok
Hasonló szolgáltatások
Üdvözöljük a Magyar Terápiás és Segítőkutyás Szövetség Egyesület honlapján!
A honlap azért jött létre, mert a társadalmi esélyegyenlőség előmozdításáért felelős miniszter a MATESZ Egyesületet jelölte ki közreműködő szervezetként, hogy a 27/2009. (12.03.) számú SZMM rendeletben meghatározott ;feladatokat ellássa. ;A ;rendelet teljes szövegének megtekintéséhez kattintson IDE
A közreműködő szervezet fő feladatai:
Honlapján közzéteszi a segítő kutyát kiképző szervezetek listáját, valamint a rendelet előírásainak megfelelő vizsga követelményeket; Szakmai tanácsadással segíti a segítőkutyát kiképző szervezetek munkáját; Biztosítja a rendelet 5.§ (1) bekezdése szerinti vizsga jogszabályban és szakmai szabályokban foglaltak szerinti lefolytatását és kiállítja az eredményes vizsga letételéről szóló tanúsítványt. ;
A rendelet alapján a segítőkutyák vizsgáját a kiképző szervezetek szervezik és bonyolítják le a közreműködő szervezet (MATESZE) pedig két vizsgabizottsági tagot delegál, akik értékelik a vizsgát és felügyelik annak szabályos lefolytatását, amiről jegyzőkönyv készül. A teljes vizsgabizottság a MATESZE által delegált 2 tagból, a szervezet által delegált tagból, valamint– ha a fogyatékossággal élő személy vagy törvényes képviselője kéri – az általuk megjelölt, a fogyatékossággal élő személy fogyatékosságának vagy betegségének megfelelő szakterületen működő érdekvédelmi szervezetet által delegált tagból áll. A sikeres vizsgát követően a MATESZE tanúsítványt állít ki a vizsgázó kutya-gazda páros részére.
A vizsgák bejelentését a kutyakiképző szervezetek a honlapon keresztül tehetik meg. Ehhez először a szervezet regisztrációjára van szükség, majd ezt követi a segítőkutyák kiképzőinek és a szervezet által delegálni kívánt vizsgabizottsági tag regisztrációja. A vizsga bejelentése előtt szükséges a vizsgázó gazda regisztrációja, és a vizsgázó kutya bejelentése.
A vizsga bejelentése után a MATESZE adminisztrátora megadja a két általa delegált vizsgabizottsági tag elérhetőségét, és a kutyakiképző szervezet egyezteti velük a vizsga időpontját és helyszínét. Ha ez megtörtént, akkor a kutyakiképző szervezet közli a honlapon keresztül a vizsgaidőpont bejelentése menüpont alatt az időpontot és a helyszínt a MATESZE adminisztrátorával minimum 15 nappal a vizsga időpontja előtt, az adminisztrátor pedig jóváhagyja azt.
A vizsgán a kiképző szervezet feladata, hogy biztosítsa a szabályzatban foglaltaknak megfelelő körülményeket, helyszínt, a szükséges eszközöket, és résztvevőket. A vizsgabizottsági tagok feladata, hogy a megbeszélt időben a megbeszélt helyszínen megjelenjenek, és az elnök által magával hozott vizsgajegyzőkönyv kitöltésével legjobb tudásuknak megfelelően, objektíven értékeljék a vizsgázó páros(ok) munkáját. Ehhez szükséges, hogy pontosan ismerjék a vizsgafeladatokat, azok lefolytatásának mikéntjét és az értékelés módját és a vizsga dokumentálásához szükséges nyomtatványok helyes kitöltésének módját.
A honlapon regisztrálhatnak még oktatás iránt érdeklődők, valamint kutyás terápiára igényt tartó intézmények. A MATESZE a későbbiek folyamán több tanfolyam indítását is tervezi, ezekre is a honlapon keresztül lehet jelentkezni, az aktuális információkat a honlapon tesszük közzé.
A terápiára igényt tartó intézmények a regisztrációt követően egy nyilvános adatbázisba kerülnek, ahol legfontosabb adataik szerepelnek. Ennek célja, hogy a vizsgázott terápiás kutya felvezetők és az intézmények közötti kapcsolatteremtést megkönnyítse.
Caps Lock billentyű bekapcsolva.